כלי הבישול הנפוצים והשפעת השימוש בהם על הבריאות

גליה ברוך: נטורופתייה, תזונה, צמחי מרפא, הומאופתייה, דיקור, אומגה, עיסויים שונים 0547475959


שלום רב!  השבוע בחרתי לכתוב על כלי הבישול הנפוצים והשפעת השימוש בהם על הבריאות.


לפני שמתחילים לבשל יש לדעת שככל שנאכל יותר מזון ממקור צמחי בצורתו הטבעית כך ניטיב עם הבריאות. נספק לגוף ויטמינים, מינרלים סיבים ושאר מרכיביי תזונה חיוניים. הכוונה לצרוך הרבה ירקות, פירות, נבטים ,אגוזים וזרעים.

אך בכל זאת מבשלים כמעט יום יום וכדאי לדעת מהם הכלים הבריאותיים ביותר.


זכוכית - אין ספק שהכלים הבטוחים ביותר לשימוש הם כלי זכוכית/ פיירקס/ קורנינג (שכולם בעצם סוגים של זכוכית). זכוכית אינה מגיבה עם שום חומר ולא פולטת שום חלקיק, גם בטמפ' גבוהה. יש כיום גם סירים מזכוכית המיועדים לבישול. החסרון של כלי זכוכית הוא שהולכת החום שלהם אינה טובה כמו הולכת החום של כלים ממתכת (כלומר, הזכוכית לא תתחמם במידה שווה בכל האזורים והדבר עלול לפגום במוכנות של התבשיל באופן אחיד). בנוסף, נוחות השימוש בהם היא פחותה בהשוואה לכלי מתכת, אך בריאותית הם היחידים שאין לגביהם כל חשש ועל כן מומלץ בחום רב על שימוש בהם לבישול ואפיה. יש לשם לב שהזכוכית לא צבועה בחומרים רעילים.

נירוסטה - אפשרות נוספת, שככל הנראה גם היא בטוחה, היא שימוש בכלי נירוסטה. נירוסטה היא בעצם פלדת אל-חלד (stainless steels) שהיא למעשה סגסוגת של ברזל, כרום וניקל. לכלים אלו אין ציפוי והקשרים בין המרכיבים של הסגסוגת הם חזקים ואמורים למנוע פליטה של חלקיקים למזון. לא מצאתי מעבדה שבדקה האם במזון שבושל או טוגן בכלי נירוסטה נמצאו חומרים בעייתים, כך שוודאות מוחלטת כמו בכלי זכוכית אין לנו, אך לאור העובדה שהקשרים הכימיים בסגסוגת חזקים, סביר מאוד להניח שאין פליטה מכלים אלו ושהם בטוחים לשימוש. 

ברזל - כלי מטבח מברזל גם הם נפוצים. גם להם אין ציפוי שעלול להכיל חומרים בעייתים. לא מצאתי מידע אמין המתייחס לשאלה האם חלקיקי ברזל נפלטים אל המזון בזמן הבישול. ברזל הוא חומר רעיל כאשר הוא מגיע בצורה לא מבוקרת (בניגוד למזון שמכיל ברזל אורגני בכמות מבוקרת). ברזל מוליך חום בצורה טובה ועל כן הבישול הינו אחיד ואיכותי. החסרון המרכזי שלהם, מעבר לכבדות הכלים, היא העובדה שברזל נוטה להחליד ורצוי לשמן את הכלים לאחר השטיפה. לא ידידותי במיוחד.

טיטניום - כלי מטבח המצופים בטיטניום נחשבים לאיכותיים מאוד. טיטניום היא מתכת חזקה וקלה שאינה מחלידה כמו ברזל. טיטניום היא מוליכת חום מעולה, דבר התורם לאיכות הכנת המזון. לציפוי טיטניום יש גם תכונות המונעות את הידבקות המזון ולכן מאפשר להשתמש בפחות שמן. ככל הנראה הכלים בטוחים לשימוש, אך עד שלא ייבדק הדבר בצורה יסודית, אין לנו וודאות מוחלטת בדבר.

חרס
סיר חרס. אל תשכחו לבדוק
גם את הציפוי

כלים עם ציפוי קרמי 
- אפשרות נוספת היא שימוש בכלים עם ציפוי קרמי של יצרנים, שנמצא שהציפוי שלהם אינו מכיל קדמיום ועופרת. יש עדיין מקום לחשש שמא הציפוי מכיל חומרים אחרים בעייתים וגם כאן הוודאות לבטיחות הכלים אינה 100% כמו למשל בכלי זכוכית. קשה לתת המלצה חד משמעית לכלים אלו, לאחר הממצאים של כולבוטק בנוגע לציפוי הקרמי. אין לנו גם מידע מה קורה כאשר הציפוי הקרמי נפגם (שכיח מאוד) ואיזה חלקיקים נפלטים אז למזון. לכן לא מומלץ לשימוש.

כלים עם ציפוי טפלון - לטפלון יש מקדם חיכוך נמוך במיוחד (הנמוך ביותר מכל הציפויים האחרים) ולכן הוא מונע הידבקות של המזון  ומאפשר לטגן ללא שמן, אך בטמפ' גבוהה הטפלון חשוד כמשחרר אדים רעילים וגם נשרט ונפגם בקלות ועל כן מומלץ להימנע משימוש בכלים עם ציפוי טפלון. 

אלומיניום - אלומיניום הוא מוליך חום מעולה וגם קל משקל. אך זו מתכת רעילה (עלולה לגרום נזק למערכת העצבים ועוד). השימוש הביתי בסירי אלומיניום כבר לא נפוץ כל כך אך השימוש בנייר כסף ותבניות חד פעמיות נפוץ מאד. נכון שמאד נוח להשתמש במוצרים אלו אך הרעילות גבוהה. רצוי להשתמש בתבניות אחרות גם אם צריך לטרוח ולנקות. 

כלי חרס - חרס אמור להיות בטוח לשימוש אך יש לקנות כלים עם תו תקן שמאשר שאין בהם צבעים עם עופרת. 

לסיכום, הכלים הבטוחים לשימוש ללא כל חשש הם כלי הזכוכית. כאלטרנטיבה לכלי זכוכית, לאור הידוע לנו כיום, מומלץ להשתמש בכלים מנירוסטה.