הריון שינויים בגוף

גליה ברוך ממולדת: נטורופתייה, תזונה, צמחי מרפא, הומאופתיה, דיקור, אומגה, עיסויים שונים.  0547475959


הפעם הנושא הריון והשינויים החלים בגוף. הריון הוא מצב בריא ורצוי אך לעיתים מלווה בתופעות לא נעימות. כל אישה חווה זאת אחרת. לאחת יהיו המון תופעות ויהיה לה קשה, ואחרת תדלג, תעבוד ותבלה רגיל במהלך כל ההריון.

כמטפלת אני מאד אוהבת לטפל בנשים בהריון בנטורופתייה ואפילו עיסויים (אפשר בהריון). כמו כן שמחה על כל הריון שמגיע לאחר שעזרתי בטיפולים שונים.

השבוע: השינויים בגוף , ואמשיך בשבוע הבא עם התזונה להריון.  שבת שלום!!


הריון והשינויים המתחוללים בגוף (לקוח מאתר ברא צמחים)


תקופת ההיריון נמשכת בממוצע כ- 280 יום, 40 שבועות מן היום הראשון של הווסת האחרונה. ההיריון מתחלק לשלושה טרימסטרים, אשר כל אחד מהם נמשך 3 חדשים:
השליש הראשון: שבועות 1-12, השליש השני: שבועות 13-24, השליש השלישי מהשבוע ה- 25 ועד הלידה.

במהלך ההיריון גוף האישה עובר שינויים רבים:

לב ומחזור הדם: כמות הדם הנשאבת ע"י הלב בכל דקה (תפוקת הלב), גדלה במהלך היריון ב- 50%- 30%. העלייה בתפוקת הלב נובעת, ככל הנראה, מן השינויים באספקת הדם לרחם. ככל שהעובר גדל, כמות גדולה יותר של דם נשלחת אל הרחם. נפח הדם בגוף כולו עולה במהלך ההיריון ב- 50%, אולם מספר תאי הדם האדומים גדל רק ב- 25%- 30%.

כליות: במהלך ההיריון תפוקת הכליות עולה והן מסננות כמות גדולה יותר של דם ב- 30%- 50%. פעילותן של הכליות גוברת בזמן שכיבה, זו אחת הסיבות שנשים הרות חשות בעת מנוחה צורך תכוף במתן שתן. גם בגלל לחץ העובר על השלפוחית.
 

ריאות: הייצור המוגבר של ההורמון פרוגסטרון גורם לריאות לתפקד במהלך ההיריון בצורה שונה. נשימותיה של אישה הרה הופכות מהירות ועמוקות יותר, כיוון שהיא זקוקה ליותר חמצן עבורה ועבור העובר. כמו כן, הרפידה של דרכי הנשימה מקבלת אספקה מוגברת של דם והופכת לדחוסה במקצת. לסרעפת יותר קשה להתרחב בגלל שק ההריון והעובר.

מערכת העיכול: עצירות היא תופעה שכיחה בהריון, משום שעם התקדמות ההיריון גובר הלחץ שמפעיל הרחם על החלחולת ועל החלק התחתון של המעיים. התנועה הפריסטלטית של המעי מואטת, עקב רמות הפרוגסטרון הגבוהות בזמן ההיריון, דבר העלול להחמיר את העצירות וליצור גזים. צרבת וגיהוקים הן תופעות נפוצות, ככל הנראה משום שהספינקטר (מסתם הקיבה), הנמצא בקצה התחתון של הוושט, נוטה לריפיון ובכך מתאפשרת תכולת הקיבה לזרום חזרה לתוך הושט. הסיכון למחלות כיס המרה גוברת בזמן הריון, אולם הסיכון לכיבי קיבה יורד בזמן הריון, משום שחומציות הקיבה יורדת. 
נשים רבות סובלות מבחילות והקאות, בעיקר בשליש הראשון להיריון. תופעה זו קשורה, ככל הנראה לשינויים ההורמונאליים המתחוללים בגוף ולעומס המטאבולי על הכבד הנוצר בשל כך. כתוצאה מהעומס ומשינויים רבים אחרים (עצביים למשל) ישנה פחות אנרגיה זמינה לעיכול רכיבי המזון.

  

הורמונים: השליה מייצרת הורמונים שעוזרים לגוף לשמור על קיומו של ההיריון. ביניהם, נוצר הורמון אשר מגביר את קצב פעילות בלוטת התריס. פעילות מוגברת זו גורמת לפעימות לב מהירות, הזעה מופרזת ולתנודות במצב הרוח. בנוסף, מייצרת השליה הורמון המגרה מלנוציטים, אשר מכהה את העור ועשויה לייצר הורמון המעלה את רמת ההורמונים בבלוטת יותרת הכליה (אדרנל). כמו כן, במהלך ההיריון יש צורך בתוספת אינסולין, אותה מפיק הלבלב. 

דליות ברגליים: התרחבות של ורידים חיצוניים ברגליים מתרחשת כתוצאה משינויים הורמונאליים ומהלחץ המופעל על הגפיים התחתונות ממשקלו של העובר. סיבה נוספת היא המאמץ במהלך ההתפנות אשר עשוי ליצור עומס על הורידים ולטחורים.


התכווצויות בשרירי הרגליים: זרימת דם לקויה עלולה לגרום להתכווצויות בשרירי הרגליים וכפות הרגליים. תופעה זו מתרחשת כתוצאה ממחסור במינרלים סידן ומגנזיום, כתוצאה מהשינויים ההורמונאליים ומהלחץ הגובר על פלג הגוף התחתון, ככל שההיריון מתקדם יותר. 

אצירת נוזלים (בצקות): עלייה בכמות הנוזלים בגוף, תנועה מעטה ואיטית ושינויים הורמונאליים, עלולים לגרום (בעיקר בחודשי היריון מתקדמים) לאצירת נוזלים, המתבטאת בנפיחות של כפות הידיים והרגליים.