טיפים לבריאות ואריכות חיים

גליה ברוך ממולדת: נטורופתייה, תזונה, צמחי מרפא, הומאופתיה, דיקור, אומגה, עיסויים שונים.  0547475959

  14 טיפים תזונתיים לאריכות ימים

לקוח מאתר בא במייל. ההמלצות ברובן מתאימות ובריאות לכולם, אך יש לעשות התאמות לפי מצב הבריאות של כל אדם.

כבר במשך יותר מעשור, דן בוטנר המחזיק ב-3 שיאי עולם בסיבולת לב ריאה ברכיבת אופניים, עורך מחקר יחד עם צוות מומחים, בו הוא מחפש את המקומות שבהם תוחלת החיים היא הגבוהה ביותר בעולם. למקומות האלה צוות המחקר קורא "אזורים כחולים" ובהם תוחלת החיים מגיעה עד ל-100 שנים ומעבר. בין האזורים הכחולים נמנים האי היווני איקריה, האזורים ההרריים של סרדיניה, חצי האי ניקויה שבקוסטרה ריקה, מחוז אוקינאווה שביפן ועוד. במהלך המחקר גילו דן והצוות שלו שכל התושבים של האזורים האלה חולקים מנהגים משותפים שקשורים במזון, והמנהגים האלה אינם כוללים ספירת קלוריות או נטילת ויטמינים.

לאחר ניתוח של יותר מ-150 מחקרים דיאטטיים מהעשור האחרון על אזורים הכחולים, דן וצוותו הגיעו לממוצע העולמי של דיאטת החיים הארוכים והבריאים, אשר כוללת את המנהגים שאנשים שחיים עד גיל 100 ויותר שומרים עליהם בתזונתם. לפניכם 14 טיפים שהגיעו הישר מאותם אנשים שחיים ויחיו עד גיל 120, אשר מומלץ להתייחס אליהם אם ברצונכם להאריך ימים ולהיות בריאים יותר.

 

1. אכלו יותר צמחים

דגנים מלאים וסוגי שעועית שונים נמצאים בכל הארוחות לאורך כל השנה באזורים הכחולים. התושבים בהם אוכלים מגוון מרשים של ירקות בהתאם לעונה ומחמיצים עודפים מהם להמשך השנה. המאכלים הטובים ביותר לאריכות ימים הם עלים ירוקים. באיקריה צומחים יותר מ-75 סוגים של עלים ירוקים אכילים, ומחקרים מצאו שאנשים בגיל העמידה שצורכים כוס ירקות באופן יומיומי מפחיתים את סיכוייהם למות ב-4 השנים הבאות ביחס לאלו שלא צורכים ירקות כלל.

2. צרכו בשר לא יותר מפעמיים בשבוע

למרות שרובנו מאמינים שבשר חשוב מאוד לתזונתנו, מסתבר כי אם ברצוננו להאריך ימים ההפך הוא הנכון. משפחות שחיות באזורים הכחולים ממעטות באכילת בשר ומשתמשות בו לעתים רחוקות יחסית כתוספת למנות עיקריות, בעיקר כדי להעשיר את טעם המנות. נסו להגביל את צריכתכם ל-60 גרם או פחות של בשר מבושל (כמות קטנה יותר מחפיסת קלפים) 5 פעמים בחודש ולא יותר. 

3. הפחיתו במוצרי חלב פרה (עדיף להימנע בכלל)

מערכת העיכול האנושית אינה יכולה לעכל בקלות חלב פרה, אשר כולל בתוכו כמויות גבוהות של שומן וסוכר. תושבי האזורים הכחולים מקבלים את הסידן שלהם מצמחים (כוס קייל מבושל למשל מספקת לכם את אותה כמות הסידן שמספקת כוס חלב). עם זאת, מוצרים מחלב עזים וכבשים כמו יוגורט וגבינות הם חלק מהמסורת התזונתית של איקריה וסרדיניה ואין ספק שמדובר במזונות בריאים מאוד. (לא לכולם)

4. אכלו עד 85 גרם דגים באופן יומיומי

במחקר בריאות ותזונה אשר עקב אחרי 96,000 אמריקאים וקנדים אדוונטיזם (זרם נצרות השמור על הרגלי תזונה מיוחדים) משנת 2002, נחשף כי אנשים ששומרים על דיאטה המבוססת בעיקרה על תזונה צמחונית וכוללת מנות קטנות של דגים בכל יום חיים זמן רב יותר. גם באזורים הכחולים שאינם ביבשת אמריקה הדגים נמצאו כמרכיב קבוע בתזונה היומיומית. ברוב האזורים הכחולים הדגים הנפוצים בתפריטים הם מזנים שנמצאים באמצע שרשרת המזון כמו סרדינים, אנשובי ובקלה, אשר אינם נחשפים לרמות גבוהות של כספית וכימיקלים.

 

 

5. נסו לצרוך לכל היותר 3 ביצים בשבוע

תושבי האזורים הכחולים נוטים לאכול ביצה אחת בלבד, אם בכלל, בארוחה. באי ניקויה מטגנים ביצה ומכניסים אותה לתוך טורטיית תירס ובאוקינאווה מכניסים ביצה קשה אחת למרק. אם אתם רגילים לאכול ביצה לארוחת בוקר, נסו להוסיף לה פרי או מאכל צמחוני אחר כמו דגנים מלאים או לחם. אם אתם אופים לחם, נסו להוסיף רבע כוס רסק תפוחים, רבע כוס פירה תפוחי אדמה או בננה קטנה כדי להחליף את השימוש בביצה.

6. נשנשו חופן אגוזים פעמיים ביום

באזורים הכחולים נוהגים לאכול בממוצע 2 חופנים קטנים של אגוזים ביום. מחקר שנערך לאורך 30 שנה באוניברסיטת הארוורד מצא שאנשים שנוהגים לאכול אגוזים באופן יומיומי הם בעלי סיכוי מופחת ב-20% למות בגיל צעיר ביחס לאלו שאינם אוכלים אגוזים באופן יומיומי. בנוסף, מחקרים אחרים מראים שדיאטה עשירה באגוזים מפחיתה את רמות הכולסטרול הרע ב-20%.

7. צמצמו את צריכת הסוכר שלכם

תושבי האזורים הכחולים צורכים כחמישית מכמות הסוכר שאנו צורכים. אנשים שחיים עד גיל 100 לפחות ממתיקים בדרך כלל את המשקאות החמים שלהם עם דבש ומתפנקים בקינוחים רק באירועים מיוחדים. נסו שלא להוסיף למשקאות או למאכלים שלכם יותר מ-4 כפיות סוכר ביום. הגבילו את עצמכם באכילת עוגיות, ממתקים או מאפים מתוקים לפעמים ספורות בשבוע, אם בכלל. כמו כן הימנעו ממאכלים מעובדים בעלי תוספות ממתיקים למיניהם, ביחוד אם הסוכר נמצא בין 5 המרכיבים הראשונים ברשימה.

8. אם אתם שותים אלכוהול, דאגו שזה יהיה יין אדום

תושבי האזורים הכחולים נהנים מכוס אחת עד שלוש של יין אדום ביום, אשר נמצא כגורם ממריץ למערכת העיכול בספיגת אנטיאוקסידנטים ממאכלים שמקורם בצומח. יתכן גם שהאלכוהול עצמו, המפחית את הלחץ בסוף יום עבודה, עוזר גם הוא לשמור על הבריאות הכללית ובכך תורם לתוחלת חיים ארוכה ובריאה.

 

9. שתו יותר מים

מומלץ לשתות 8 כוסות מים ביום, את זה כולם יודעים, אך הסיבה העיקרית לכך, כפי שעולה ממחקרים, נובעת מכך ששמירה על גוף מלא בנוזלים עוזרת למנוע חסימות בכלי הדם, כלומר שתיה מספקת של מים בכל יום חשובה בדיוק כמו הפחתת הכולסטרול. מומלץ לשתות אך ורק מים ולוותר על המיצים הממותקים.

10. דבקו במזונות שניתן לזהות את מרכיביהם

בכל האזורים הכחולים אנשים אוכלים מזון בשלמותו. הם לא זורקים את החלמון של הביצה או סוחטים את הפירות שלהם למיצים, וגם לא צורכים תוספי תזונה. הם מקבלים את כל מה שהם צריכים מהמזון שגדל אצלם. מה אנחנו צריכים ללמוד מהם אם כך? שכדאי להימנע ממוצרים בעלי רשימה ארוכה של מרכיבים לא מוכרים. מדענים רק עכשיו מתחילים להבין כיצד אכילת צמחים בשלמותם עוזרת ליצור סינרגיה שמאפשר ליהנות מיתרונותיהם הבריאותיים באופן מלא.

11. אכלו חצי כוס קטנית מבושלת בכל יום

הקטנית היא אבן הפינה בתזונה של האזורים הכחולים; בניקויה אוכלים שעועית שחורה, באוקינאווה אוכלים פולי סויה, בגרבנזו אוכלים עדשים וברחבי המזרח התיכון אוכלים שעועית לבנה. בממוצע, שעועית מורכבת מ-21% חלבונים, 77% פחמימות מורכבות ומעט מאוד שומן. היא גם מלאה בסיבים וביותר חומרים מזינים לכל גרם מאשר כל מזון אחר על כדור הארץ. באזורים הכחולים צורכים בממוצע כחצי כוס קטנית ביום, והכמות הזו מספקת אחוזים נכבדים מהוויטמינים והמינרלים שגופם צריך.

12. שתו יותר תה ירוק וקפה

מחקרים מצאו קשר ישיר בין שתיית תה וקפה לבין הפחתת הסיכון לחלות בדמנציה ובפרקינסון. באוקינאווה שותים תה ירוק, אשר נמצא כמפחית את הסיכון למחלות לב ולמספר סוגים שונים של סרטן לפחות 3 פעמים ביום. באיקריה שותים תמצית שעשויה מרוזמרין, מרווה ושינן, אשר לכולם יכולות אנטי דלקתיות. אם אתם מעדיפים קפה על פני תה, דעו לכם שתושבי ניקויה וסרדיניה שותים קפה באופן יומיומי וזוכים להאריך את חייהם באופן בריא וצלול. (כוס או שתיים של קפה)

 שבת שלום!! גליה